Училище
В с. Ветринци (по онова време – Балван махала) първоначално е имало две малки килийни училища – в Горната махала, в дома на Петко Атанасов, и в Долната махала – в първата къща срещу мелницата при влизане по новия мост.
През 1848г. е отворено училище по подобие на новобългарското училище в Габрово. То се е помещавало в килията към църквата.
През 1860г. е построена първата училищна сграда в двора на църквата. Сградата е била двуетажна и е имала три класни стаи.
През 1898г. е завършен строежът на новата училищна сграда, която се намира в южната част на Горната махала. В двуетажната сграда са учели от 1-во до 4-то отделение. В постройката е имало учителска стая и театрален салон. Към училището се създава и библиотека.
В периода 1940-1941г. училището бива разширено, а през 1943г. педагогическият колектив взема единодушно решение то да носи името на поета-революционер Христо Ботев.
През 1947г. следва ново разширение на сградата, но поради малкия брой ученици училището бива затворено. Сградата бива предоставена на отдел „Просвета“ при Окръжен народен съвет – Велико Търново, за провеждане на военно-технически обучения. Бива използвана също за провеждане на културни мероприятия, за зелено училище, за пионерски лагер и детски лагер.
Изотчник:
„Село Ветринци: Юбилеен сборник посветен на 115 години НЧ „Напредък-1903“. Втора историческа кръгла маса“ – съставител инж. Радка Тодорова, 2019г.